Стан музейного зібрання в Одеській області
Музеї при навчальних закладах – є центрами навчально-виховної роботи. Віднайдені під час проведення експедицій, конкурсів матеріали постійно поповнюють музейні фонди.
В Одеській області функціонує 146 зареєстрованих музеїв різних профілів при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України. З них 140 – при загальноосвітніх навчальних закладах, 5 – при вищих навчальних закладах і 1 – при професійно-технічному навчальному закладі. Серед зареєстрованих музеїв 96 – музеї історичного профілю, 25 – краєзнавчого, 22 – етнографічного, 2 – природничого, 1 – літературного. Майже 42% від загальної кількості музеїв історичного профілю складають музеї бойової слави.
На матеріалах пошуково-краєзнавчої роботи на місцях щорічно відкриваються нові музеї при навчальних закладах. За три останні роки в області зареєстровано та перереєстровано 10 музеїв різних профілів, 5 з них – у 2013-2014 навчальному році.
З метою удосконалення діяльності музеїв, упорядкування та систематизації мережі, підвищення їх ролі як осередків освіти і виховання проводяться обласні огляди музеїв. За результатами огляду музеїв, зал, кімнат при навчальних закладах у 2012 році, присвяченого 80-й річниці утворення Одеської області, в якому взяв участь 21 музей, переможцями визнано 7 музеїв. В обласному огляді етнографічних музеїв і музеїв історії навчальних закладів у листопаді 2013 року взяли участь 20 музеїв при навчальних закладах, 5 з яких стали переможцями (2 музеї Білгород-Дністровського району, 2 – Болградського та музей Одеського державного екологічного університету).
Почесне звання «Зразковий музей», яке присвоюється Міністерством освіти і науки України за значні успіхи в роботі, в області мають 3 музеї: історико-краєзнавчий музей Городненської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів Болградського району, музей Червонопрапорної Дунайської флотилії Центру позашкільної роботи та дитячої творчості ім. А.П. Гайдара м. Ізмаїл, краєзнавчий музей Балтського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1 ім. Олеся Гончара – ліцей».
Крім музеїв, при загальноосвітніх, позашкільних та дошкільних навчальних закладах працює 170 музейних кімнат (зал) та 164 музейні куточки. Найбільше зібрань музейного змісту при навчальних закладах Київського та Приморського районів м. Одеса, Арцизького, Білгород-Дністровського, Біляївського, Болградського та Овідіопольського районів області.
Поряд з традиційними формами діяльності музеїв у музеї «Історія освіти с. Ташбунар – Кам'янка» Ізмаїльського району розпочата робота над створенням електронного архіву музею з метою створення віртуального музею, який би в повному обсязі міг представити заснування та віхи зростання навчального закладу.
Музейні експозиції постійно оновлюються, доповнюються новими документами, експонатами, створюються нові розділи.
В музеях Суворовського району м. Одеса постійно проводяться екскурсії для учнів і вчителів шкіл, вихованців дитячих садочків та ветеранів Великої Вітчизняної війни, класні години та свята: День Партизанської слави, День визволення Одеси, День Перемоги, Дні пам’яті жертв голодомору та репресованих, День матері, День української писемності, Шевченківські свята.
Музеї району співпрацюють з Радою ветеранів Суворовської районної адміністрації міста Одеси; загальноосвітні заклади району співпрацюють з музеями міста: Одеським музеєм М. Реріха та з Одеським краєзнавчим музеєм, а також з філією дитячої бібліотеки ім. А.Гайдара № 40 та Одеською національною бібліотекою ім. М.Горького.
Співпраця Одеської ЗОШ №5 з державними та комунальними музеями здійснюється в рамках проектної діяльності: «Героїчні вулиці Слободки», «Історія пожежної охорони міста Одеси», «Війна у війні», «Дюківський парк: історія та сучасність».
Учні Київського району м.Одеса відвідують такі музеї: Одеський муніципальний музей приватних колекцій ім. О.В. Блещунова; Літературне товариство, музей К. Паустовського; Одеський національний літературний музей; Музей «Филіки Етерія», Одеський дом-музей ім. М.К. Рериха; Музей історії органів внутрішніх справ Одеськой області; Одеський військово-історичний музей; Одеський історико-краєзнавчий музей; Меморіальний комплекс, Меморіал героїчної оборони Одеси 411-ї берегової батареї.
Одеська ЗОШ № 56 тісно співпрацює з Радою ветеранів Афганістану, Міською радою ветеранів та Радою ветеранів Приморського району; з Державною публічною бібліотекою ім. М. Горького та з Державною публічною бібліотекою ім. Н.К. Крупської, з Центральною бібліотечною системою для дорослих м. Одеси, бібліотекою – філіалом № 32; з Одеським обласним архівом та архівом НКВС м. Москва; з викладачами історичного та філологічного факультетів ОНУ ім. І.І.Мечникова та Південноукраїнським Державним педагогічним університетом ім. К. Д. Ушинського.
В Татарбунарському районі налагоджені зв’язки з музеєм «Історія бессарабських німців» в м. Штудгарт, Німеччина, Одеським краєзнавчим музеєм, Білгород-Дністровським краєзнавчим музеєм, Татарбунарським краєзнавчим музеєм, Одеським державним літературним музеєм, музеєм-заповідником «Могила Т.Г.Шевченко» в м. Канів, Київським державним літературним музеєм, літературно-меморіальним будинком-музеєм Шевченка м. Київ, Моринським музеєм в Черкаській області, краєзнавчим музеєм ім. Г.С. Сковороди в Полтавській області, Ізмаїльським музеєм ім. Суворова, Чернігівським літературно-меморіальним музеєм ім. М.М. Коцюбинського, музеєм «Український рушник» в м. Нью-Йорк.
Музей народознавства Березинської ЗОШ І – ІІІ ступенів Тарутинського району організовує такі екскурсії: «Вишивка як художнє мистецтво», «Гончарське знаряддя», «Гончарні вироби», «Прядіння та ткацтво», «Рушник в житті людей». В музеї наявні такі розробки навчальних занять: «Геометричні види орнаменту у вишивці», «Мальовнича Україна», «Роль води, вогню, землі у звичаях та обрядах українського народу», «Криницю копати».
Історико-краєзнавчий музей Голицької ЗОШ І-ІІІ ступенів Болградського району співпрацював з Болградським відділенням реєстрації актів цивільного стану, Ізмаїльським державним архівом, Асоціацією болгар України, громадянами Республіки Болгарія. У 2013 році налагоджені зв'язки з керівниками етнографічного музею міста Разград (Болгарія) і етнографічного комплексу села Побитий камик Разградського.
На базі Ренійського регіонального центру туризму і краєзнавства проходять такі масові заходи: історико-краєзнавче свято «Новосельское — село мастеров», вечір пам’яті В. М. Кожокару, літературно-музичний вечір «Не исчезай, мое село!», позакласний захід «Национальная кухня гагаузов».
В Саратському районі на базі Кулевчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів проводять позакласний захід, присвячений Дню рідної мови «Свято болгарської баніци».
За період – 2010-2013 рр. в Одеській спеціалізованій загальноосвітній школі-інтернаті №2 проведено заходи виховної роботи: проекти «Ветеран моєї родини», «Я – одесит», присвячений дню визволення Одеси, зустріч з ветеранами ВВВ – випускниками 16-ої Одеської спеціальної артилерійської школи, конкурс «Пісня в солдатській шинелі», «Реквієм пам’яті».
Щорічно методичний кабінет Любашівського відділу освіти проводить районну історико-краєзнавчу конференцію «Шляхами подвигу і слави».
В м. Ізмаїл ЗОШ №1 з 1905 року носить ім’я славетного полководця О. В. Суворова та співпрацює з міським музеєм О.В.Суворова. Кожного року у листопаді , проходить свято «Посвята в юні суворівці». На базі музею працює літературно-історичний» гурток, проводились такі масові заходи: на підтримку відкриття пам’ятника О. С. Пушкіну у м. Ізмаїлі, театралізована вистава «Творчий шлях великого поета О. С. Пушкіна» (для учнів 5-11 класів); театралізована постанова щодо 223-ї річниці штурму фортеці Ізмаїл (для учнів 6-11 класів); історичний брейн-рінг між школами міста.
В музеях Суворовського району м. Одеса проводяться районні та обласні семінари на тему: «Українознавство в навчально-виховному процесі», «Патріотичне виховання в школі. Збройні сили України – військове формування Держави», «Рух за азимутом»; конференції, присвячені учасникам Великої Вітчизняної війни, лекції про Одесу в часи окупації, про партизанське підпілля, про події визволення Одеси в 1944 році, про визволення України від німецько-фашистських загарбників, про міста-герої.
Музеї при навчальних закладах підтримують тісний зв'язок з Одеським обласним державним архівом, обласним та місцевими краєзнавчими музеями, бібліотеками. При всіх навчальних закладах, в яких функціонують музеї та інші зібрання музейного змісту, працюють методичні ради та творчі об'єднання педагогів, відповідальних за роботу музеїв.